Overview
Specification
LM64P806

LM64P806 Basic Information
| Panel Model | LM64P806 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | STN-LCD ,9.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | STN-LCD |
| LM64P806 Price | Request Price & Lead Time |
LM64P806 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 84 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.30×0.30 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.30×0.30 mm (H×V) |
| Active Area | 191.97×143.97 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM64P806 Optical Features
| Display Mode | STN |
|---|---|
| Display Color | Monochrome () |
| Sunlight Readable | N |
LM64P806 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
LM64P806 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
