Overview
Specification
LM64P89

LM64P89 Basic Information
| Panel Model | LM64P89 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | FSTN-LCD ,10.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| LM64P89 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 45 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LM64P89 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.330×0.330 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.330×0.330 mm (H×V) |
| Weight | 450g (Typ.) |
| Active Area | 211.17×158.37 mm (H×V) |
| Bezel Area | 223.0×169.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 268×190 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.0 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.5) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM64P89 Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White (Negative), Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 75 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 18 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 80/70 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 25/25/20/10 (Typ.)(CR>4) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | N |
LM64P89 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 85Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LM64P89 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 10K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 385V (Typ.) |
| Lamp Current | 5.0/7.0mA (Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1000V (Min.) |
| Lamps Power Consumption | 2.0W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM64P89 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 24/36mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 450/680mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | molex - 53261-1510, Pitch:1.25 mm, Pin:15 pins |
