Overview
Specification
LM6Q35

LM6Q35 Basic Information
| Panel Model | LM6Q35 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CSTN-LCD ,5.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| LM6Q35 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 65 °C |
LM6Q35 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 73 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.116×0.348 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.348×0.348 mm (H×V) |
| Weight | 330g |
| Active Area | 111.335×83.495 mm (H×V) |
| Bezel Area | 115.6×87.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 146×106.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 30.5 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (2-Φ3.5, 2-R1.75) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM6Q35 Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 30 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 4096 (4-bit) |
| Response Time | 50/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 35/35/25/15 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.380 |
| Sunlight Readable | N |
LM6Q35 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LM6Q35 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 12.0V (Typ.) |
LM6Q35 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.42/0.6A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 5.04/7.2W (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.4V; 2.5V≤VIH≤5.5V |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | molex - 52610-2490, Pitch:1.0 mm, Pin:24 pins |
