Overview
Specification
LM7MS623

LM7MS623 Basic Information
| Panel Model | LM7MS623 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | FSTN-LCD ,6.5 inch, 640×240 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| LM7MS623 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LM7MS623 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640×240 (HVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 105 PPI |
| Aspect Ratio | 8:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.240×0.240 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.240×0.240 mm (H×V) |
| Weight | 75g (Typ.) |
| Active Area | 153.59×57.59 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 172.7×76.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.5 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM7MS623 Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White (Positive), Reflective |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 190/220 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 20/20/20/25 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | Y |
LM7MS623 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 70Hz |
|---|
LM7MS623 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LM7MS623 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Interface Type | FPC |
