Overview
Specification
LM80C24

LM80C24 Basic Information
| Panel Model | LM80C24 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CSTN-LCD ,11.3 inch, 800×600 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| LM80C24 Price | Request Price & Lead Time |
LM80C24 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 88 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0955×0.2865 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2865×0.2865 mm (H×V) |
| Weight | 470g |
| Active Area | 229.1×171.9 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 249.5×187 mm (H×V) |
| Outline Depth | 8.5 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM80C24 Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 80 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 25 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Color () |
| Response Time | 300 (Typ.)(Tr+Td) |
| Sunlight Readable | N |
LM80C24 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
