Overview
Specification
LM80C27

LM80C27 Basic Information
| Panel Model | LM80C27 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CSTN-LCD ,11.3 inch, 800×600 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| LM80C27 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LM80C27 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 88 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.096×0.288 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.288×0.288 mm (H×V) |
| Weight | 420g (Typ.) |
| Active Area | 230.375×172.775 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 264.5×193.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 8.0±0.5 mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (2-Φ3.4, 2-R1.7) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM80C27 Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 80 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 25 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Color () |
| Response Time | 220/80 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 30/30/20/15 (Typ.)(CR>5) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.290; Wy:0.320 |
| Sunlight Readable | N |
LM80C27 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LM80C27 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 500V (Typ.) |
| Lamp Current | 2.0/5.0/6.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 20/50KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 900/1100V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 2.5W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM80C27 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 240/360mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 1.2/1.8W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF9B-41P-1V, Pitch:1.0 mm, Pin:41 pins |
