Overview
Specification
LM80C312

LM80C312 Basic Information
| Panel Model | LM80C312 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CSTN-LCD ,12.1 inch, 800×600 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| LM80C312 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 50 °C |
LM80C312 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 82 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1025×0.3075 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.3075×0.3075 mm (H×V) |
| Weight | 700g (Typ.) |
| Active Area | 246×184.5 mm (H×V) |
| Bezel Area | 250.0×188.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 290×225 mm (H×V) |
| Outline Depth | 9.3 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM80C312 Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 25 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Color () |
| Response Time | 350 (Typ.)(Tr+Td) |
| Sunlight Readable | N |
LM80C312 Electronics Feature
| Total Power Consumption | 7.84W (Typ.) |
|---|
LM80C312 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM80C312 Signal Interface
| Interface Type | Connector |
|---|
