Overview
Specification
LM8V301

LM8V301 Basic Information
| Panel Model | LM8V301 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CSTN-LCD ,7.7 inch, 640×480 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| LM8V301 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LM8V301 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 103 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.082×0.246 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.246×0.246 mm (H×V) |
| Active Area | 157.42×118.06 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 197×142.5 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LM8V301 Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black |
|---|---|
| Display Color | Color () |
| Sunlight Readable | N |
LM8V301 Backlight System
| Lamp Type | CCFL |
|---|---|
| Lamp Amount | 1 pcs |
LM8V301 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Interface Type | Connector |
