Overview
Specification
LMG6401PLGE

LMG6401PLGE Basic Information
| Panel Model | LMG6401PLGE |
|---|---|
| Panel Brand | HITACHI |
| Descrition | STN-LCD ,5.1 inch, 240×128 |
| Panel Type | STN-LCD |
| LMG6401PLGE Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LMG6401PLGE Mechanical Features
| Dot Resolution | 240×128 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 50 PPI |
| Aspect Ratio | 17:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.50×0.50 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.50×0.50 mm (H×V) |
| Weight | 160g |
| Active Area | 119.97×63.97 mm (H×V) |
| Bezel Area | 126.0×71.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 159.4×101 mm (H×V) |
| Outline Depth | 9.5 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.0) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LMG6401PLGE Optical Features
| Display Mode | STN, Blue/Grey (Positive), Transflective |
|---|---|
| Brightness | 10 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 3 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 250/300 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40 (Typ.)(CR≥1.4, Φ2-Φ1) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | Y |
LMG6401PLGE Electronics Feature
| Vertical Frequency | 75Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in HD61830B |
| Driving Method | Duty: 1/128 |
LMG6401PLGE Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | EL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Voltage | 100V (Typ.) |
| Lamp Current | 160mA (Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 400Hz (Typ.) |
LMG6401PLGE Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | 8-bit parallel |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 6.0mA (Typ.) |
