Overview
Specification
LMG6911RPBC

LMG6911RPBC Basic Information
| Panel Model | LMG6911RPBC |
|---|---|
| Panel Brand | HITACHI |
| Descrition | STN-LCD ,5.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | STN-LCD |
| LMG6911RPBC Price | Request Price & Lead Time |
LMG6911RPBC Mechanical Features
| Dot Resolution | 320×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Weight | 200g |
| Active Area | 115.17×86.37 mm (H×V) |
| Bezel Area | 122.0×90.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 167.1×109 mm (H×V) |
| Outline Depth | 11.0 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LMG6911RPBC Optical Features
| Display Mode | STN, Blue mode (Negative), Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 6 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Sunlight Readable | N |
LMG6911RPBC Electronics Feature
| Vertical Frequency | 75Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LMG6911RPBC Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LMG6911RPBC Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
