Overview
Specification
LMG7421PLBC

LMG7421PLBC Basic Information
| Panel Model | LMG7421PLBC |
|---|---|
| Panel Brand | HITACHI |
| Descrition | STN-LCD ,5.1 inch, 240×128 |
| Panel Type | STN-LCD |
| LMG7421PLBC Price | Request Price & Lead Time |
LMG7421PLBC Mechanical Features
| Dot Resolution | 240×128 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 50 PPI |
| Aspect Ratio | 17:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.50×0.50 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.50×0.50 mm (H×V) |
| Active Area | 119.97×63.97 mm (H×V) |
| Bezel Area | 124.0×70.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 159.4×101 mm (H×V) |
| Outline Depth | 11.0 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.0) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LMG7421PLBC Optical Features
| Display Mode | STN, Blue mode (Negative), Transmissive |
|---|---|
| Display Color | Monochrome () |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
LMG7421PLBC Electronics Feature
| Driver IC | Built-in T6963C |
|---|
LMG7421PLBC Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
