Overview
Specification
LMS245DC07
LMS245DC07 Basic Information
| Panel Model | LMS245DC07 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG SMD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.4 inch, 480×360 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LMS245DC07 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LCD-38356-111 |
| Remarks | for BlackBerry 9350,9360,9370 |
LMS245DC07 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×360 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 245 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0345×0.1035 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1035×0.1035 mm (H×V) |
| Active Area | 49.68×37.26 mm (H×V) |
| Bezel Area | 51.08×38.66 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 54.78×46.61 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LMS245DC07 Optical Features
| Sunlight Readable | N |
|---|
LMS245DC07 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
