Overview
Specification
LMS250GF03-001

LMS250GF03-001 Basic Information
| Panel Model | LMS250GF03-001 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LMS250GF03-001 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
LMS250GF03-001 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 159 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.053×0.159 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.159×0.159 mm (H×V) |
| Weight | 10.4g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (2H) |
| Active Area | 50.88×38.16 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 55.88×47.96 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.4±0.15 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LMS250GF03-001 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, TMR |
|---|---|
| Brightness | 330 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 27 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | Y |
LMS250GF03-001 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
LMS250GF03-001 Backlight System
| Lamp Type | WLED |
|---|---|
| Lamp Amount | 3S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Current | 25mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 264mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
LMS250GF03-001 Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.0/3.0V (Typ.)(VDD/VCI) |
| Panel Power Consumption | 30mW (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
