Overview
Specification
LMS397KF04
LMS397KF04 Basic Information
| Panel Model | LMS397KF04 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG SMD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.0 inch, 480×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LMS397KF04 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 60 °C |
LMS397KF04 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×800 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 235 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.036×0.108 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.108×0.108 mm (H×V) |
| Surface | Hard coating (2H) |
| Active Area | 51.84×86.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 52.8×87.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 56.14×95.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.8/1.9 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
LMS397KF04 Optical Features
| Display Mode | PLS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.296; Wy:0.325 |
| White Variation | 1.11/1.25 (Typ./Max.)(5 points) |
| Transmissivity | 4.5% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LMS397KF04 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in DB7430 |
LMS397KF04 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 8S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LMS397KF04 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/3.0V (Typ.)(VDD/VEE) |
| Input Current for Panel | 0.06/40.0mA (Typ.)(IDD/IEE) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDD; 0.8VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | Kyocera Elco - 24-5802-054-002-829+, Pitch:0.4 mm, Pin:54 pins |
