Overview
Specification
LMS430HF18

LMS430HF18 Basic Information
| Panel Model | LMS430HF18 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.3 inch, 480×272 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LMS430HF18 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
| Remarks | DE/SYNC Mode; 2 in 1 FPC; Down side FPC (43.93mm length) |
LMS430HF18 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480×272(RGB) (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.198×0.066 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Weight | 45g (Typ.) |
| Active Area | 95.04×53.856 mm (H×V) |
| Bezel Area | 96.44×55.236 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 105.5×67.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.9±0.2 mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LMS430HF18 Optical Features
| Display Mode | VA, Normally Black, TMR |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 17/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.340 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | Y |
LMS430HF18 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
LMS430HF18 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 10S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 33.0V (Typ.) |
| Lamp Current | 22/24mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 730mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LMS430HF18 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 2.5/3.3V (Typ.)(VDD) |
| Panel Power Consumption | 100/120mW (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDD; 0.7VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
