Overview
Specification
LMS480KC01

LMS480KC01 Basic Information
| Panel Model | LMS480KC01 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,4.8 inch, 800×480 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LMS480KC01 Price | Request Price & Lead Time |
LMS480KC01 Mechanical Features
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0435×0.1305 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1305×0.1305 mm (H×V) |
| Active Area | 104.4×62.64 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded |
LMS480KC01 Optical Features
| Display Mode | PVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LMS480KC01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
