Overview
Specification
LMS500HF07
LMS500HF07 Basic Information
| Panel Model | LMS500HF07 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG SMD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 480×272 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LMS500HF07 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
LMS500HF07 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480×272(RGB) (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
| Pixel Density | 109 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.231×0.077 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.231×0.231 mm (H×V) |
| Active Area | 110.88×62.832 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive, Film / Glass) |
LMS500HF07 Optical Features
| Display Mode | VA, Normally Black, TMR |
|---|---|
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 17/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.340 |
| Sunlight Readable | Y |
LMS500HF07 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LMS500HF07 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Shape | Array |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
LMS500HF07 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
