Overview
Specification
LMS700KF09

LMS700KF09 Basic Information
| Panel Model | LMS700KF09 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LMS700KF09 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LMS700KF09 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800×480(RGB) (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1905×0.0635 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1905×0.1905 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 152.4×91.44 mm (H×V) |
| Bezel Area | 156.4×95.69 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 166.4×107.69 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.77/4.07 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LMS700KF09 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 65/65/50/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | N |
LMS700KF09 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LMS700KF09 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 5S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Current | 20±5mA |
| Lamps Power Consumption | 1.5W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LMS700KF09 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | TBD |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - FH28-60S-0.5SH, Pitch:0.5 mm, Pin:60 pins |
