Overview
Specification
LMS800SF01

LMS800SF01 Basic Information
| Panel Model | LMS800SF01 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.0 inch, 800×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LMS800SF01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LMS800SF01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 125 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0675×0.2025 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2025×0.2025 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 162×121.5 mm (H×V) |
| Bezel Area | 165.2×124.7 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 183×141 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.3 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LMS800SF01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 16 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.340 |
| White Variation | 1.25/1.45 (Typ./Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LMS800SF01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON |
LMS800SF01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Voltage | TBD |
| Lamp Current | 7.0mA (Typ.) |
| Lamp Operating Frequency | TBD |
| Lamp Startup Voltage | TBD |
| Lamps Power Consumption | TBD |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LMS800SF01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/10.0V (Typ.)(VCC/AVDD) |
| Input Current for Panel | TBD |
| Interface Type | FPC |
