Overview
Specification
LP094WX2-SLA2

LP094WX2-SLA2 Basic Information
| Panel Model | LP094WX2-SLA2 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,9.4 inch, 1280×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP094WX2-SLA2 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP094WX2 (SL)(A2) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | for Sony Table S |
LP094WX2-SLA2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×800 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 161 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0525×0.1575 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1575×0.1575 mm (H×V) |
| Surface | Anti-Scatter |
| Active Area | 201.6×126 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (Projected Capacitive Touch) |
| Panel Cover | With Cover Lens |
LP094WX2-SLA2 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.319; Wy:0.338 |
| White Variation | 1.40/1.60 (Typ./Max.)(13 points) |
| Sunlight Readable | N |
LP094WX2-SLA2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LP094WX2-SLA2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 15K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
