Overview
Specification
LP097X01-TLA1

LP097X01-TLA1 Basic Information
| Panel Model | LP097X01-TLA1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,9.7 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP097X01-TLA1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP097X01 (TL)(A1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP097X01-TLA1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 132 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.064×0.192 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.192×0.192 mm (H×V) |
| Active Area | 196.608×147.456 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LP097X01-TLA1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LP097X01-TLA1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LP097X01-TLA1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
