Overview
Specification
LP097X02-SLP5

LP097X02-SLP5 Basic Information
| Panel Model | LP097X02-SLP5 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,9.7 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP097X02-SLP5 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP097X02 (SL)(P5) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | for iPad 2 |
LP097X02-SLP5 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 132 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.064×0.192 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.192×0.192 mm (H×V) |
| Active Area | 196.608×147.456 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP097X02-SLP5 Optical Features
| Display Mode | S-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LP097X02-SLP5 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LP097X02-SLP5 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
LP097X02-SLP5 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
