Overview
Specification
LP101WH4-SLAF

LP101WH4-SLAF Basic Information
| Panel Model | LP101WH4-SLAF |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.1 inch, 1366×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP101WH4-SLAF Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP101WH4 (SL)(AF) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP101WH4-SLAF Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 155 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0543×0.1629 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1629×0.1629 mm (H×V) |
| Active Area | 222.52×125.11 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LP101WH4-SLAF Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.20/1.40 (Typ.)(5/13 points) |
| Sunlight Readable | N |
LP101WH4-SLAF Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LP101WH4-SLAF Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 12K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LP101WH4-SLAF Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
