Overview
Specification
LP101WSB-TLP2

LP101WSB-TLP2 Basic Information
| Panel Model | LP101WSB-TLP2 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.1 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP101WSB-TLP2 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP101WSB (TL)(P2) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP101WSB-TLP2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 117 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0725×0.2088 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2175×0.2088 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 222.72×125.28 mm (H×V) |
| Shape Style | Flat (PCBA Flat, Depth 3.4~4.0mm) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP101WSB-TLP2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 16 (Typ.)(Tr+Td) |
| Sunlight Readable | N |
LP101WSB-TLP2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LP101WSB-TLP2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
LP101WSB-TLP2 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Interface Type | Connector |
