Overview
Specification
LP101WX2-SLP2

LP101WX2-SLP2 Basic Information
| Panel Model | LP101WX2-SLP2 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.1 inch, 1280×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP101WX2-SLP2 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP101WX2 (SL)(P2) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP101WX2-SLP2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×800 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 149 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0565×0.1695 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1695×0.1695 mm (H×V) |
| Weight | 180g (Max.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 216.96×135.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 228.6×148.15 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.5/4.45 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ2.2) on left, right slugs |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP101WX2-SLP2 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.40/1.60 (Typ./Max.)(13 points) |
| Sunlight Readable | N |
LP101WX2-SLP2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 2.98W (Typ.) |
LP101WX2-SLP2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 15K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 2.46/2.55W (Typ./Max.) |
LP101WX2-SLP2 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 157/181mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 0.52/0.60W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | UJU - PF030-B40B-N09, Pitch:0.3 mm, Pin:40 pins |
