Overview
Specification
LP101WX2-TLP1

LP101WX2-TLP1 Basic Information
| Panel Model | LP101WX2-TLP1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.1 inch, 1280×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP101WX2-TLP1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP101WX2 (TL)(P1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP101WX2-TLP1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×800 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 149 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0565×0.1695 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1695×0.1695 mm (H×V) |
| Active Area | 216.96×135.6 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LP101WX2-TLP1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LP101WX2-TLP1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LP101WX2-TLP1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | Embedded (LED Driver) |
LP101WX2-TLP1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
