Overview
Specification
LP104V2
LP104V2 Basic Information
| Panel Model | LP104V2 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Semicon |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP104V2 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP104V2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.110×0.330 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.330×0.330 mm (H×V) |
| Weight | 410g (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 211.2×158.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 216.2×163.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 246.5×179.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 8.0 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (2-Φ3.4, 2-R1.7×4.4) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP104V2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 30/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/10/30 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.45 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LP104V2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LP104V2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Lamp Driver Board | No |
LP104V2 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.)(VDD) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF9B-31P-1V, Pitch:1.0 mm, Pin:31 pins |
