Overview
Specification
LP116WH2-TLA1

LP116WH2-TLA1 Basic Information
| Panel Model | LP116WH2-TLA1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,11.6 inch, 1366×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP116WH2-TLA1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP116WH2 (TL)(A1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP116WH2-TLA1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 135 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0625×0.1875 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1875×0.1875 mm (H×V) |
| Active Area | 256.125×144 mm (H×V) |
| Shape Style | Flat (PCBA Flat, Depth 3.4~4.0mm) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LP116WH2-TLA1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LP116WH2-TLA1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LP116WH2-TLA1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
LP116WH2-TLA1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS |
