Overview
Specification
LP116WSA-TLN1

LP116WSA-TLN1 Basic Information
| Panel Model | LP116WSA-TLN1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,11.6 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP116WSA-TLN1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP116WSA (TL)(N1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP116WSA-TLN1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 102 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.083×0.240 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.250×0.240 mm (H×V) |
| Surface | Glare (Haze 0%) |
| Active Area | 255.9×144 mm (H×V) |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP116WSA-TLN1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LP116WSA-TLN1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LP116WSA-TLN1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
LP116WSA-TLN1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Interface Type | Connector |
