Overview
Specification
LP121WX3-TLC1

LP121WX3-TLC1 Basic Information
| Panel Model | LP121WX3-TLC1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,12.1 inch, 1280×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP121WX3-TLC1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP121WX3 (TL)(C1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | Lenovo P/N: 42T0710, RFU: 43T0711 |
LP121WX3-TLC1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×800 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 124 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.068×0.204 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.204×0.204 mm (H×V) |
| Weight | 285g (Max.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 260.93×163.08 mm (H×V) |
| Bezel Area | 266.50×166.60 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 275.8×178.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.3 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP121WX3-TLC1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 220 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 16 (Typ..)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.43/1.67 (Max.)(5/13 points) |
| Sunlight Readable | N |
LP121WX3-TLC1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 3.8W (Typ.) |
LP121WX3-TLC1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4 strings |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Life Time | 12K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 32/34V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 5.0/20.0/21.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 3.0/3.4W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 7.0/12.0/21.0V (Min./Typ./Max.) |
LP121WX3-TLC1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 250/285mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 0.8/0.9W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-XB30SL-HF10, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
