Overview
Specification
LP121WX4-TLA2

LP121WX4-TLA2 Basic Information
| Panel Model | LP121WX4-TLA2 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,12.1 inch, 1280×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP121WX4-TLA2 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP121WX4 (TL)(A2) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP121WX4-TLA2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×800 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 125 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0676×0.2028 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2028×0.2028 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 259.594×162.24 mm (H×V) |
| Bezel Area | 264.6×166.6 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP121WX4-TLA2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 250 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.33/1.67 (Max.)(5/13 points) |
| Sunlight Readable | N |
LP121WX4-TLA2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LP121WX4-TLA2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6 strings |
| Lamp Shape | 6 strings |
| Lamp Life Time | 15K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 7.0/12.0/21.0V (Min./Typ./Max.) |
LP121WX4-TLA2 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | I-PEX - 20347-030E-02, Pitch:0.4 mm, Pin:30 pins |
