Overview
Specification
LP121X04-A2P2

LP121X04-A2P2 Basic Information
| Panel Model | LP121X04-A2P2 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,12.1 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP121X04-A2P2 Price | Request Price & Lead Time |
LP121X04-A2P2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 105 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.080×0.240 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.240×0.240 mm (H×V) |
| Active Area | 245.76×184.32 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LP121X04-A2P2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LP121X04-A2P2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LP121X04-A2P2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
LP121X04-A2P2 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
