Overview
Specification
LP121X04

LP121X04 Basic Information
| Panel Model | LP121X04 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,12.1 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP121X04 Price | Request Price & Lead Time |
LP121X04 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 105 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.080×0.240 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.240×0.240 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare (Haze 44%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 245.76×184.32 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 261×199 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.1 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP121X04 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LP121X04 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Total Power Consumption | 4.5W (Typ.) |
LP121X04 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 580/640V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 3.0/5.5/6.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 50/65/80KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1010/1210V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 3.2/3.52W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LP121X04 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.26/0.31A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 0.87/1.0W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF19K-20P-1H, Pitch:1.0 mm, Pin:20 pins |
