Overview
Specification
LP121X1-A2

LP121X1-A2 Basic Information
| Panel Model | LP121X1-A2 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,12.1 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP121X1-A2 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP121X1 (A2) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP121X1-A2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 105 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.080×0.240 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.240×0.240 mm (H×V) |
| Weight | 390g (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 245.76×184.32 mm (H×V) |
| Bezel Area | 250.6×189.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 261×199 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.3 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP121X1-A2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 130 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 250 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 20/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/10/30 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
LP121X1-A2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 4.5W (Typ.) |
LP121X1-A2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 620V (Typ.) |
| Lamp Current | 5.5mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LP121X1-A2 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 290mA (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 1.0W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF19K-20P-1H, Pitch:1.0 mm, Pin:20 pins |
