Overview
Specification
LP125WH2-SLT2

LP125WH2-SLT2 Basic Information
| Panel Model | LP125WH2-SLT2 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,12.5 inch, 1366×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP125WH2-SLT2 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP125WH2 (SL)(T2) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | TOSHIBA code: G33C0007D110 |
LP125WH2-SLT2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 125 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.067×0.201 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.201×0.201 mm (H×V) |
| Weight | 210/220g (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 275.59×154.94 mm (H×V) |
| Bezel Area | 280.1×159.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 290.5×170.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.85/3.7 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4 pcs) on up, down slugs |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP125WH2-SLT2 Optical Features
| Display Mode | AH-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 17.5/17.5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.40/1.60 (Typ./Max.)(13 points) |
| Sunlight Readable | N |
LP125WH2-SLT2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LP125WH2-SLT2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 11S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Life Time | 12K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 3.5/4.1W (Typ./Max.) |
LP125WH2-SLT2 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 180±27mA |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | LS Mtron - GT05Q-40S-H10, Pitch:0.5 mm, Pin:40 pins |
