Overview
Specification
LP129QE1-SPA1

LP129QE1-SPA1 Basic Information
| Panel Model | LP129QE1-SPA1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,12.9 inch, 2560×1700 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP129QE1-SPA1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP129QE1 (SP)(A1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | for Google Chromebook Pixel |
LP129QE1-SPA1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 2560(RGB)×1700 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 239 PPI |
| Aspect Ratio | 15:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0354×0.1062 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1062×0.1062 mm (H×V) |
| Weight | 265g (Max.) |
| Surface | Hard coating |
| Active Area | 271.9×180.5 mm (H×V) |
| Bezel Area | 275.10×184.85 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 283.3×195 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.95 (Max.) mm |
| Shape Style | Slim (PCBA Flat, Depth ≤3.2mm) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP129QE1-SPA1 Optical Features
| Display Mode | AH-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 65% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.340 |
| White Variation | 1.15/1.35 (Typ./Max.)(15 points) |
| Sunlight Readable | N |
LP129QE1-SPA1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 9.57W (Max.) |
LP129QE1-SPA1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Shape | 8 strings |
| Lamp Life Time | 15K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 42V (Max.) |
| Lamp Current | 18.5mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 5.57W (Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LP129QE1-SPA1 Signal Interface
| Signal Category | eDP |
|---|---|
| Signal Class | eDP (4 Lanes) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.20A (Max.) |
| Panel Power Consumption | 4.0W (Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | I-PEX - 20474-040E-12, Pitch:0.4 mm, Pin:40 pins |
