Overview
Specification
LP133WD2-SPB1

LP133WD2-SPB1 Basic Information
| Panel Model | LP133WD2-SPB1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,13.3 inch, 1600×900 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP133WD2-SPB1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP133WD2 (SP)(B1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP133WD2-SPB1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1600(RGB)×900 (HD+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 138 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0612×0.1836 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1836×0.1836 mm (H×V) |
| Weight | 220/230g (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 293.76×165.24 mm (H×V) |
| Bezel Area | 297.4×169.3 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 306.3×188.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.85 (Typ.) mm |
| Shape Style | Slim (PCBA Flat, Depth ≤3.2mm) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP133WD2-SPB1 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 45% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td); 25 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.40/1.60 (Typ./Max.)(13 points) |
| Sunlight Readable | N |
LP133WD2-SPB1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 4.0W (Typ.) |
LP133WD2-SPB1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 12K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 2.9/3.34W (Typ./Max.) |
LP133WD2-SPB1 Signal Interface
| Signal Category | eDP |
|---|---|
| Signal Class | eDP (2 Lanes) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 468/538mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 1.77/2.03W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | I-PEX - 20455-030E-02, Pitch:0.5 mm, Pin:30 pins |
