Overview
Specification
LP133WF1-SPA1

LP133WF1-SPA1 Basic Information
| Panel Model | LP133WF1-SPA1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,13.3 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP133WF1-SPA1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP133WF1 (SP)(A1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP133WF1-SPA1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.05095×0.15285 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.15285×0.15285 mm (H×V) |
| Weight | 220/230g (Typ./Max.) |
| Surface | Glare (Haze 0%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 293.472×165.078 mm (H×V) |
| Bezel Area | 297.1×168.1 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 297.3×193.45 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.1 (Max.) mm |
| Shape Style | Slim (PCBA Flat, Depth ≤3.2mm) |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP133WF1-SPA1 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.40/1.60 (Typ./Max.)(13 points) |
| Sunlight Readable | N |
LP133WF1-SPA1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 4.38W (Typ.) |
LP133WF1-SPA1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 12K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 3.55/3.69W (Typ./Max.) |
LP133WF1-SPA1 Signal Interface
| Signal Category | eDP |
|---|---|
| Signal Class | eDP (2 Lanes) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 252/290mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 0.83/0.96W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | HRS - KN38-30S-0.5H, Pitch:0.5 mm, Pin:30 pins |
