Overview
Specification
LP133WP1-TPB1

LP133WP1-TPB1 Basic Information
| Panel Model | LP133WP1-TPB1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,13.3 inch, 1440×900 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP133WP1-TPB1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP133WP1 (TP)(B1) |
LP133WP1-TPB1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1440(RGB)×900 (WXGA+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 127 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.06625×0.19875 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.19875×0.19875 mm (H×V) |
| Active Area | 286.2×178.875 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LP133WP1-TPB1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LP133WP1-TPB1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
LP133WP1-TPB1 Signal Interface
| Signal Category | eDP |
|---|---|
| Interface Type | Connector |
