Overview
Specification
LP133WX2-TLC3

LP133WX2-TLC3 Basic Information
| Panel Model | LP133WX2-TLC3 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,13.3 inch, 1280×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP133WX2-TLC3 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP133WX2 (TL)(C3) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP133WX2-TLC3 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×800 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 113 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0745×0.2235 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2235×0.2235 mm (H×V) |
| Weight | 315g (Max.) |
| Surface | Glare (Haze 0%), Hard coating (2H), Antireflection |
| Active Area | 286.08×178.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 289.48×182.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 297.15×192.15 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.6 (Max.) mm |
| Shape Style | Flat (PCBA Flat, Depth 3.4~4.0mm) |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4 pcs) on left, right slugs |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP133WX2-TLC3 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 275 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 16 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
LP133WX2-TLC3 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LP133WX2-TLC3 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 5 strings |
| Lamp Shape | 5 strings |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Current | 19/20mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 3.2/3.5W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LP133WX2-TLC3 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 230/265mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 0.76/0.88W (Typ.)(Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | I-PEX - 20347-330E-12, Pitch:0.4 mm, Pin:30 pins |
