Overview
Specification
LP133WX2-TLG4

LP133WX2-TLG4 Basic Information
| Panel Model | LP133WX2-TLG4 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,13.3 inch, 1280×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP133WX2-TLG4 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP133WX2 (TL)(G4) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP133WX2-TLG4 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×800 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 113 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0745×0.2235 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2235×0.2235 mm (H×V) |
| Active Area | 286.08×178.8 mm (H×V) |
| Shape Style | Flat (PCBA Flat, Depth 3.4~4.0mm) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LP133WX2-TLG4 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LP133WX2-TLG4 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LP133WX2-TLG4 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
LP133WX2-TLG4 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
