Overview
Specification
LP133X7-L2TO

LP133X7-L2TO Basic Information
| Panel Model | LP133X7-L2TO |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,13.3 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP133X7-L2TO Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP133X7 (L2T0) |
LP133X7-L2TO Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 96 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.088×0.264 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.264×0.264 mm (H×V) |
| Active Area | 270.336×202.752 mm (H×V) |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LP133X7-L2TO Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LP133X7-L2TO Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LP133X7-L2TO Backlight System
| Lamp Type | CCFL |
|---|
LP133X7-L2TO Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS |
