Overview
Specification
LP133X8-A2AC

LP133X8-A2AC Basic Information
| Panel Model | LP133X8-A2AC |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,13.3 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP133X8-A2AC Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP133X8 (A2AC) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP133X8-A2AC Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 96 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.088×0.264 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.264×0.264 mm (H×V) |
| Weight | 390/400g (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 270.336×202.752 mm (H×V) |
| Bezel Area | 273.6×206.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 284×214.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.2±0.3 mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (6-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP133X8-A2AC Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 170 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 150 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 30/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40/40/10/30 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.327; Wy:0.327 |
| White Variation | 1.35/1.45 (Typ./Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LP133X8-A2AC Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 4.7W (Typ.) |
LP133X8-A2AC Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 15K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 625/640/800V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 3.0/6.0/6.5mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 45/58/80KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1080/1450V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 3.8/4.1W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LP133X8-A2AC Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.270/0.390A(Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 0.9/1.2W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF19KR-20P-1H, Pitch:1.0 mm, Pin:20 pins |
