Overview
Specification
LP140WH2-TLM2

LP140WH2-TLM2 Basic Information
| Panel Model | LP140WH2-TLM2 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,14.0 inch, 1366×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP140WH2-TLM2 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP140WH2 (TL)(M2) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP140WH2-TLM2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 112 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0755×0.2265 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2265×0.2265 mm (H×V) |
| Weight | 320g (Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 309.399×173.952 mm (H×V) |
| Bezel Area | 313.40×177.45 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 322.3×204.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.6 (Max.) mm |
| Shape Style | Flat (PCBA Flat, Depth 3.4~4.0mm) |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (8 pcs) on up, down slugs |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP140WH2-TLM2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 45% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 16 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Max.)(5/13 points) |
| Sunlight Readable | N |
LP140WH2-TLM2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 3.5W (Typ.) |
LP140WH2-TLM2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 12K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 2.5/2.9W (Typ./Max.) |
LP140WH2-TLM2 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 410/470mA (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 1.0/1.2W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | UJU - IS050-L40B-C10, Pitch:0.5 mm, Pin:40 pins |
