Overview
Specification
LP140WH4-TLB2

LP140WH4-TLB2 Basic Information
| Panel Model | LP140WH4-TLB2 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,14.0 inch, 1366×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP140WH4-TLB2 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP140WH4 (TL)(B2) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP140WH4-TLB2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 112 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0755×0.2265 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2265×0.2265 mm (H×V) |
| Active Area | 309.399×173.952 mm (H×V) |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LP140WH4-TLB2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LP140WH4-TLB2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LP140WH4-TLB2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | Embedded (LED Driver) |
LP140WH4-TLB2 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
