Overview
Specification
LP141E2

LP141E2 Basic Information
| Panel Model | LP141E2 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,14.1 inch, 1400×1050 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP141E2 Price | Request Price & Lead Time |
LP141E2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1400(RGB)×1050 (SXGA+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 124 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.068×0.204 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.204×0.204 mm (H×V) |
| Active Area | 285.6×214.2 mm (H×V) |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LP141E2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LP141E2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LP141E2 Backlight System
| Lamp Type | CCFL |
|---|
LP141E2 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS |
