Overview
Specification
LP141WP2-TLA2

LP141WP2-TLA2 Basic Information
| Panel Model | LP141WP2-TLA2 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,14.1 inch, 1440×900 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP141WP2-TLA2 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP141WP2 (TL)(A2) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP141WP2-TLA2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1440(RGB)×900 (WXGA+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 120 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0703×0.2109 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2109×0.2109 mm (H×V) |
| Weight | 390g (Max.) |
| Surface | Glare (Haze 0%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 303.69×189.81 mm (H×V) |
| Bezel Area | 308.4×193.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 319.5×206.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.7 (Max.) mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (8-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP141WP2-TLA2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 45% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 16 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.40/1.60 (Typ./Max.)(13 points) |
| Sunlight Readable | N |
LP141WP2-TLA2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 5.45W (Typ.) |
LP141WP2-TLA2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6 strings |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 28.8/30.6V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 19.0mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 3.3/3.5W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 7.0/20.0V (Min./Max.) |
LP141WP2-TLA2 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 470±70mA |
| Panel Power Consumption | 1.55/1.78W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-VHP50S-A-HF11, Pitch:0.5 mm, Pin:50 pins |
