Overview
Specification
LP141WP2-TPA1

LP141WP2-TPA1 Basic Information
| Panel Model | LP141WP2-TPA1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,14.1 inch, 1440×900 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP141WP2-TPA1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP141WP2 (TP)(A1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP141WP2-TPA1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1440(RGB)×900 (WXGA+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 120 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0702×0.2106 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2106×0.2106 mm (H×V) |
| Weight | 375g (Max.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 303.264×189.54 mm (H×V) |
| Bezel Area | 310.4×193.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.5 (Max.) mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M2) on left, right bezel; Face mounting holes (2 pcs) on up slugs |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP141WP2-TPA1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 16 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.40/1.60 (Typ./Max.)(13 points) |
| Sunlight Readable | N |
LP141WP2-TPA1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 5.22W (Typ.) |
LP141WP2-TPA1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 3.72/3.96W (Typ./Max.) |
LP141WP2-TPA1 Signal Interface
| Signal Category | eDP |
|---|---|
| Signal Class | eDP (1 Lane) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 450/520mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 1.5/1.72W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - KN38-30S-0.5H, Pitch:0.5 mm, Pin:30 pins |
