Overview
Specification
LP141WX1-TLG1

LP141WX1-TLG1 Basic Information
| Panel Model | LP141WX1-TLG1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,14.1 inch, 1280×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP141WX1-TLG1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP141WX1 (TL)(G1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP141WX1-TLG1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×800 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 107 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0791×0.2373 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2373×0.2373 mm (H×V) |
| Active Area | 303.74×189.84 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.5 mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP141WX1-TLG1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 185 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Viewing Angle | 45/45/20/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
LP141WX1-TLG1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LP141WX1-TLG1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
LP141WX1-TLG1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
