Overview
Specification
LP141WX5-TLP1

LP141WX5-TLP1 Basic Information
| Panel Model | LP141WX5-TLP1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,14.1 inch, 1280×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP141WX5-TLP1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP141WX5 (TL)(P1) |
LP141WX5-TLP1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×800 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 107 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0791×0.2373 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2373×0.2373 mm (H×V) |
| Active Area | 303.74×189.84 mm (H×V) |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP141WX5-TLP1 Optical Features
| Display Color | 262K (6-bit) |
|---|---|
| Sunlight Readable | N |
LP141WX5-TLP1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LP141WX5-TLP1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
LP141WX5-TLP1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
